[Ok_vkv_list] Všeobecné podmíneky závodů na VKV - diskuse - čas

Pavel Junek ok1vei na atlas.cz
Čtvrtek Duben 25 17:45:15 CEST 2019


 
u QSO na 23cm a výše je 5 minut tolerance je málo...
 
73! Pavel OK1VEI
______________________________________________________________
> Od: "Alexandr Kobranov" <alexandr.kobranov na seznam.cz>
> Komu: "Miloslav Hakr" <mail na hcsradio.cz>
> Datum: 25.04.2019 17:12
> Předmět: Re: [Ok_vkv_list] Všeobecné podmíneky závodů na VKV - diskuse - čas
>
> CC: <ok_vkv_list na lists.crk.cz>
K tomu času QSO - v některých el. denících jsem viděl  volbu, zda se jako čas QSO uloží začátek QSO (myslím asi vyplnění call a skok na další pole) nebo ukončení QSO (poslední enter a vložení do logu). Nestudoval jsem podrobněji, ale myslím, že u položky "čas QSO" není specifikováno, zda konec nebo začátek - pro ta zdlouhavá QSO (je jich pár, ale o to větší potom škoda při event. vyřazení) by se to možná tím vyřešilo (např. jako konec QSO). Tolerance +-5min (nebo jak) by měla být samožřejmostí.Jen jsem tak doplnil...73-dst-

 ---------- Původní e-mail ----------
 Od: Miloslav Hakr <mail na hcsradio.cz>
 Komu: ok_vkv_list na lists.crk.cz
 Datum: 25. 4. 2019 11:28:16
 Předmět: Re: [Ok_vkv_list] Všeobecné podmíneky závodů na VKV - diskuse - čas 
jiný pohled na věc je, že může dojít k situaci, kdy se čeká na vhodný odraz od letadla a to může, v případě některých (severních) destinací, zabrat třeba 20-30 minut (letecký provoz přes SP je slabší). Lépe vybavená stanice první nezdařený pokus z logu vymaže a dělá další spojení, než přijde vhodná konstelace. Protějšek, který nenajde na 30 minut protistanici hlídá letadlo a nechá si spojení otevřené. Po 30 minutách se spojení povede, jedna stanice zalohuje s časem konce pokusu, protože deník na PC to tak udělá sám, protistanice loguje papír tužka a nechá tam čas začátku pokusu. Nezávodí, o nic mu nejde, pošle deník pro kontrolu a vůbec ho nenapadne, že tento checklog může někomu udělat problém. Je evidentní, že stanice, která loguje do PC, asi nebude mít blbě jeden čas a ostatní dobře, zejména když dělá jedno spojení za druhým a pokud má v errorlogu chyby v nesouladu času, tak to asi bude 
 nepořá
 dek v logu protistanice, která závodí nezávodí a má v deníku nepořádek. Chceme za takové chyby penalizovat stanici, která chybu s velkou pravděpodobností nezpůsobila a čas v jejím logu nejspíš odpovídá skutečnosti?
S pozdravem / Best regards,Miloslav Hakrtel. +420777144300Dne 25.4.2019 v 11:11 Jiri Sanda napsal(a):Přátelé, ještě jeden bod k diskusi - bod, který Honza 1VAO zapoměl zmínit a to časová tolerance platnosti spojení. Je to citlivé téma, a konkrétně "numericky" není tolerance v dokumentech IARU přesně vymezena, je řečeno cca: spojení je určeno shodou času.... ale co to je ??? 
Pro vysvětlení před 6 lety probíhalo jednání na téma co je nutné, aby "spojení bylo spojení", ve skupině KV to bylo vyřešeno za 10 minut, ve skupině VKV se o tom jednalo více než 12 hodin a oni byli ti co odmítli nějaký přesný čas.... to téma je pro KV jednoduché pro VKV už ne tak. Máme například "deep search" při EME a je to ještě spojení ? Podle mne ne, ale to je můj soukromý nevýznamný neakceptovaný názor. Z takových věcí plynula neochota uvést nějaký přesný čas.
V našich podmínkách to není nijak dodatečně ošetřeno. V podmínkách okolních států je to různě. Vznikli z tohoto tématu asi 3x-5x všeliké připomínky. 
Můj návrh je dát do podmínek tolerování 10 minut neshody. To je to co je obvyklá praxe na KV. Myslím, že i u "dlouhých" spojení na vyšších pásmech to nečiní, zejména pak v dnešní době, problém.
Co vy na to ?
 
73 !
Jirka
OK1RI
 
 
Dne 25.4.2019 v 10:56 OK1DOM napsal(a):Zbyňku,
 tohle přesně je obsahem mých příspěvků. V prvním jsem nedovolil současný provoz 6h a 24h, ve druhém na základě doporučení IARU upravil, že provoz nad 6h bude jen pro kontrolu. Pochopitelně pro přihlášení do 6h kategorie.
 Takže nejsme ve při.
 GL! Mirek OK1DOM
 
 
 Dne 25.4.2019 v 8:40 Zbyněk OK2PIN napsal(a):Ahoj Mirku,v příloze je graficky to, co jsem včera napsal v textu. Mělo by to snadno pochopitelné. Každý může závodit, jak chce, nikdo není omezován v počtu QSO nebo době závodění. Kdo se rozhodne pro 6 hod kategorii, bude všude (logicky) hodnocen s výsledkem za 6 hodin. I stanice v 6 hod kategorii budou hodnoceny v MČR-VKV.Považuji to za vyvážený návrh, který nikomu neuškodí, nikoho neoprávněně nezvýhodní, není možné "chytračit". Rozhodnuti v účasti 24h versus 6h je ryze na uvážení stanice.73! Zbyněk, OK2PIN---------- Původní e-mail ----------
 Od: OK1DOM <ok1dom na seznam.cz> <ok1dom na seznam.cz>
 Komu: OK_VKV List <ok_vkv_list na lists.crk.cz> <ok_vkv_list na lists.crk.cz>
 Datum: 24. 4. 2019 18:47:29
 Předmět: Re: [Ok_vkv_list] Všeobecné podmíneky závodů na VKV - diskuse 
Zbyňku,
 zprávu od IARU jsem nečetl. Když jsi mi ocitoval příslušný bod, tak jsem upravil svůj návrh tak, aby to bylo schůdné, kontrolovatelné a 6h kategorie měla nějaký smysl. Honzovy (OK1VAO) připomínky beru a snažím se situaci vyřešit.
 Zkus ten bod nějak nakoncipovat podle svého. Rád si ho přečtu.
 Jde o to, aby si lidi zazávodili a měli z toho dobrý pocit.
 GL! Mirek OK1DOM
 
 
 
Dne 24.4.2019 v 11:29 Zbyněk OK2PIN napsal(a):Ahoj Mirku,v 9:15 jsi JASNĚ napsal, že jim to chceš zakázat:"Stačilo by omezení, že stanice hodnocená v 6h kategorii nesmí pracovat déle, než těch 6h."v 11:05 zas píšeš:"To klidně můžou pracovat dál"Tvé názory mi připadajní značně nekonzistentní. Klidně si přečti tvé emaily níže.73! Zbyněk, OK2PIN---------- Původní e-mail ----------
 Od: OK1DOM <ok1dom na seznam.cz> <ok1dom na seznam.cz>
 Komu: ok_vkv_list na lists.crk.cz <ok_vkv_list na lists.crk.cz>
 Datum: 24. 4. 2019 11:05:40
 Předmět: Re: [Ok_vkv_list] Všeobecné podmíneky závodů na VKV - diskuse 
To klidně můžou pracovat dál, ale hodnocen bude jen úsek 6h a ten se promítne i do dalších kategorií. Zbytek spojení mimo 6h bude jen pro kontrolu. 
 Jak jednoduché.
 GL! Mirek OK1DOM
  
 Dne 24.4.2019 v 9:24 Zbyněk OK2PIN napsal(a):Ahoj Mirku,IARU přímo vyzývá, aby účastníci kategorie 6h vysílali déle, zatímco ty navrhuješ, aby se jim to zakázalo:"Participants are welcome to operate longer than 6 hours and in such case they shall send their complete log"https://www.iaru-r1.org/index.php/vhfuhsshf/contest-matters/contest-rules-for-2018 <https://www.iaru-r1.org/index.php/vhfuhsshf/contest-matters/contest-rules-for-2018>73! Zbyněk, OK2PIN---------- Původní e-mail ----------
 Od: OK1DOM <ok1dom na seznam.cz> <ok1dom na seznam.cz>
 Komu: ok_vkv_list na lists.crk.cz <ok_vkv_list na lists.crk.cz>
 Datum: 24. 4. 2019 9:15:55
 Předmět: Re: [Ok_vkv_list] Všeobecné podmíneky závodů na VKV - diskuse 
Honzo,
 nějak nerozumím zejména jedné úvaze. Pokud se stanice zúčastní jen 6 hodin a výsledky pošle do všech kategorií, tak ve 24h bude nutně vzadu. To, co popisuješ, nastane jen v případě, kdy stanice pojede 24h a vykousne 6h část a tu pošle ještě v 6h kategorii.  Stačilo by omezení, že stanice hodnocená v 6h kategorii nesmí pracovat déle, než těch 6h.
 Potom by stanice 6h QRP by byla hodnocena jako 6hQRP,  24hQRP, 6hLP, 24hLP, 6hHP, 24hHP, v těch dalších kategoriích samozřejmě někde vzadu.
 
 GL! Mirek OK1DOM  
 
 
 Dne 21.4.2019 v 19:06 OK1VAO, Jan Karel napsal(a):ČRK připravuje úpravy Všeobecných podmínek závodů na VKV. Hlavním důvodem je sladění kategorií závodů tak, aby deníky byly kompatibilní s vyhodnocováním na mezinárodní úrovni. 
 
Zavedení nových kategorií a zařazování stanic do nich prošlo historickým vývojem, který je na úrovni OK hodnocení a mezinárodního hodnocení různý. Do OK národního hodnocení byly kategorie low power do 100 W (LP), QRP do 5 W a 6-ti hodinové kategorie zaváděny postupně a dříve, než do hodnocení na úrovni IARU, konkrétně LP kategorie se v OK vyhodnocuje od roku 2011, QRP a 6h kategorie od roku 2016. Od počátku byly stanice v těchto kategorií současně uvedeny v celkové výsledkové listině. Zařazení stanic do kategorií LP a QRP v OK hodnocení probíhá automaticky na základě deklarovaného výkonu v hlavičce edi souboru v řádku SPowe, resp. podle PSect a času spojení v logu do kategorie 6h. Motivací pro automatické zařazení stanic do příslušné kategorie byla snaha usnadnit stanicím administrativu s manuální editací EDI souboru.
 
Na mezinárodní úrovni (IARU) začaly být od roku 2015 vyhodnocovány kategorie 6h single a 6h multi, od ročníku 2018 byly kategorie změněny tak, že přibyly kategorie single LP, multi LP a 6h kategorie byly sjednoceny do jedné (single a multi dohromady). Zařazení do kategorií je v mezinárodním hodnocení prováděno důsledně dle kategorie deklarované v hlavičce EDI souboru (řádky PSect, resp. Pband), nikoli automaticky, jako v OK.
 
V OK hodnocení máme v současnosti kromě LP kategorie i kategorii QRP do 5 W. Další rozdílem je to, že oproti OK hodnocení, kde jsou pro dané pásmo vytvořeny tři výsledkové listiny, celková, LP a QRP a účastníci s výkonem do 5 W jsou ve všech třech výsledkových listinách v mezinárodním hodnocení jsou dvě výsledkové listiny a podle výkonu jsou účastníci pouze v jedné z nich. Obě varianty mají své pro i proti. V našem hodnocení si stanice mohou snadno porovnat svůj výsledek se všemi, ale automatické zařazení nefunguje, pokud v deníku není uveden deklarovaný výkon.
 
Tyto rozdíly vyvolaly velkou diskuzi a stížnosti i v případech kdy si OK účastník poslal svůj deník do IARU hodnocení sám. IARU Contets Workig Group CWG řešila několik stížností nejen z OK a její pohled na věc byl následující. IARU robot posílá e-mail potvrzení o přijetí deníku a jeho zařazení do kategorie, takže účastníci měli kontrolu nad tím, do které kategorie jsou zařazeni. Deklarované výsledky byly uvedeny na IARU serveru několik měsíců před publikováním předběžných a nakonec i finálních výsledků. Pokud přišla námitka v době před publikováním předběžných výsledků, tak ji bylo vyhověno a stanice byla přeřazena do požadované kategorie. Stížnostem po publikováním předběžných výsledků již bylo vyhověno jen v případě, že původní deník obsahoval kategorii low power v PSect. CWG předpokládá od účastníků aktivní přístup.
 
Důsledkem tohoto rozdílného historického vývoje je stav, kdy mohou být stanice uvedeny v mezinárodním hodnocení v jiné kategorii, než v OK národním hodnocení. Tento stav hodláme změnit a uvést do souladu.
 
Pokud bychom účastníky 6h kategorie zařazovali také do celkové výsledkové listiny (mimochodem se tak chybou v nastavení serveru stalo v předběžných výsledcích 1. subregionálního závodu v OK), tak by se mohlo stát, že big guns pošlou deník do 6h, kterou s velkou pravděpodobností vyhrají a budou hodnoceny na předních místech v celkové kategorii. Tím by podle nás došlo k znehodnocení této kategorie a možná i jisté ztrátě motivace stanic, kteří se účastní 6h z důvodu nemožnosti odjet celý závod. Z těchto důvodů zatím předpokládáme, že výsledkové listiny budou odděleny. 6h byly zavedeny proto, aby i stanice které se z různých důvodů nemohou zúčastnit celého závodu měly svoje hodnocení.
 
První kolo diskuze na toto téma proběhlo na letošním MW setkání na začátku dubna. 27.-28. dubna proběhne IARU Interim meeting ve Vídni, na kterém bude projednáváno několik příspěvků mimo jiné k podmínkám závodů a IARU robotu na sběr a vyhodnocení závodů. Původně jsme plánovali druhé kolo diskuze až po této akci, protože je možné, že dojde ke změnám v mezinárodních podmínkách. Koncem dubna vás budeme informovat o výsledcích IARU schůzky. 
 
Prosíme vás o vaše názory na zařazování deníků do výkonových kategorií včetně 6-ti hodinových kategorií ale i dalších podmínek všeobecných závodů na VKV. Své příspěvky prosím posílejte do ok_vkv_list na lists.crk.cz <ok_vkv_list na lists.crk.cz> nebo vkvzavody na crk.cz <vkvzavody na crk.cz>. Na základě diskuze se pokusíme udělat návrh změn VPZ. 
 

 
za ČRK Honza ok1vao
 

_______________________________________________Ok_vkv_list mailing listOk_vkv_list na lists.crk.cz <Ok_vkv_list na lists.crk.cz>http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list <http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list>_______________________________________________
 Ok_vkv_list mailing list
 Ok_vkv_list na lists.crk.cz <Ok_vkv_list na lists.crk.cz>
 http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list <http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list>
_______________________________________________Ok_vkv_list mailing listOk_vkv_list na lists.crk.cz <Ok_vkv_list na lists.crk.cz>http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list <http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list>_______________________________________________
 Ok_vkv_list mailing list
 Ok_vkv_list na lists.crk.cz <Ok_vkv_list na lists.crk.cz>
 http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list <http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list>_______________________________________________
 Ok_vkv_list mailing list
 Ok_vkv_list na lists.crk.cz <Ok_vkv_list na lists.crk.cz>
 http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list <http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list>
_______________________________________________Ok_vkv_list mailing listOk_vkv_list na lists.crk.cz <Ok_vkv_list na lists.crk.cz>http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list <http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list>
 
_______________________________________________Ok_vkv_list mailing listOk_vkv_list na lists.crk.cz <Ok_vkv_list na lists.crk.cz>http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list <http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list>
_______________________________________________Ok_vkv_list mailing listOk_vkv_list na lists.crk.cz <Ok_vkv_list na lists.crk.cz>http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list <http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list>_______________________________________________
Ok_vkv_list mailing list
Ok_vkv_list na lists.crk.cz
http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list
 
 ----------
 
 _______________________________________________
 Ok_vkv_list mailing list
 Ok_vkv_list na lists.crk.cz
 http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list <http://lists.crk.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/ok_vkv_list>

------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: <http://lists.crk.cz/pipermail/ok_vkv_list/attachments/20190425/25042047/attachment-0001.html>


Další informace o konferenci Ok_vkv_list